Догађаји 2024/2025.

САЈАМ НАУКЕ И МИ

Ученици Медицинске школе  у  Зајечару су посетили  седамнаести међународни Фестивал науке на Београдском сајму, у хали 3 под слоганом „Еволуција идеја“. Програм фестивала припремили су сарадници са факултета и научних института и састојао се од преко 30 научних поставки и радионица. На овај начин су природне и друштвене науке биле представљене посетиоцима на другачији начин, ученицима свих узраста. Ђаке је сачекао богат програм Фестивала. Ученици су имали прилике да виде велики број научних експеримената, креативних радионица. Атмосфера је била одлична, а ученици су имали могућности да учествују у научним огледима, да науче нешто ново из различитих научних дисциплина.  Студенти ФОН-а су представили своје технолошке иновације и еколшки менаџмент. Посетиоци су могли да уз помоћ виртуелних наочара прошетају планетом Земљом и посете различите екосистеме. Сарадници института за Медицинска истраживања у сарадњи са Машинским факултетом су показали примену 3D штампача у медицини, смањење зрачења код деце. Ученици су имали прилику да сазнају  о еволуцији полних хромозома, као и да их сами посматрају под микрооскопом, да утврде градиво о мејози, затим о еволуцији срца од риба до сисара. Било је и доста различитих модела мозга, срца, плућа. Посетиоци су имали могућност да науче о здравим стиловима живота, како одржавати здраву телесну масу, рећи не, алкохолу, не пушењу. Ко је крив за помор риба, од микроскопа до ДНК. Методе за идентификацију силикатних алги као биоиндикатора чисте животне средине. Такође су на штанду Шумарског факултета имали прилику да засаде Бели бор. На штанду  факултета Ветеринарске медицине и Института за сточартво, били су изложени различити модели кошница од најстаријих модела: дубина, трмка али и савремене-модерне кошнице које би живеле у стану и примена апитерапије јер се пчелињи производи користе у превенцији лечењу бројних здравствених обољења која се са терапијом класичних лекова примењује у клиникама широм света. Из области фармације се могло сазнати по нешто о савременим фармацеутским облицима опиоидних аналгетика, пример са тржишта лекова. Учесници Грађевинског и Рударско-геолошког факултета у Београду су нам представили причу о дроновима,где се помоћу најсавременијих метода могуће уочити не само промене , већ и предвиђања еволуције форми у Ђавољој вароши. Време  на Фестивалу је пролетело а ђаци су се вратили кући задовољни и са пуно позитивних утисака. Сигурна сам да ће догодине поново посетити Фестивал науке да би стекли, прошили и применили нова знања јер је Фестивал  био врло инспиритиван и створио нове погледе на различите научне области.

                                                                      Марија Радосављевић, проф. биологије

Предавање у нашој школи

Удружење грађана Envision Eco Serbia, спорводи пројекат под називом „Еко Србија“. Предавачи овог пројекта су у Медицинској школи Зајечар одржали еко радионицу у понедељак 09.12.2024. на часу биологије у одељењу М33 у присусту предметног наставника Марије Радосављевић. Еко радионица се односила на истраживање начина како заједно можемо допринети повећању енергетске ефикасности. Појам енергетска ефикасност се најчешће сусреће у два могућа значења, од којих се једно односи на уређаје,  а друго на мере и понашања. Под енергетски ефикасним уређајем сматра се онај који има велики степен корисног дејства, тј. мале губитке приликом трансформације једног вида енергије у други. Повећање енергетска ефикасности на макро нивоу подразумева: замену необновљивих извора енергије (фосилна и нуклеарна горива) обновљивим (енергија ветра, воде, сунца, геотермална енергија и биомаса), замену енергетски неефикасних апарата ефикасним, усвајање стандарда по питању изолације грађевинских објеката, замену столарије у просторима који се греју или хладе, уградњу уређаја за регулисање температуре у објектима, замену или уградњу ефикасних ситема грејања и хлађења. Извор: https://www.alfaplam.rs/blog/energetska-efikasnost-pojam-i-znacaj%7D

Ученици су били активни и одговарали на питања о томе како они виде идеалан еколошки град, да ли има довољно дрвећа у нешем граду, који је најбољи еколошки савет који су чули,  шта недостаје граду Зајечару. На питање коју би то биљку засадили одговарали су листопадне и четинарске врсте дрвећа . Зашто баш те врсте ? Зато што једно дрво током године филтрира 27 килограма загађеног ваздуха . Наравно добили смо похвалу да је Парк шума „Краљевица“, понос и плућа града Зајечара и да треба чувати неговати то благо. Због великог степена аерозагађења, све је већи број обољења дисајних органа код градске деце, као што су хронични бронхитис и бронхијална астма. Слична је ситуација и са алергијама и општим смањењем имунитета.

Било је приче и о примени обновљивих извора енергије у Свету у последњих пола века непрекидно расте. Сваког дана негде у свету (највише у Европи, Северној Америци, Аустралији и на далеком Истоку) се постави нова ветрењача или соларни панел. Србија се налази при средини лествице развоја обновљиве енергије у односу на остатак света. У Србији  постоји 8 ветро паркова и то највише на североистоку Србије тачније у Банату. Један  ветрогенератор, произведе четири пута више електричне нергије од једног соларног панела. Похваљујем све ученике одељења М33 на реализацији еко радионице јер су били активни и научили нешто лепо и корисно а то ће им свакако помоћи у подизању еколошке свести. Захваљујем се предавачима из удружења Еко Србија, на занимљивим темама о енергетској ефикасности. И за крај Медицинска школа Зајечар је добила Захваланицу за еко-свесну школу у оквиру пројекта „Еко Србија”

Марија Радосављевић, проф. биологије

ХЕРОИНЕ ИСТОРИЈЕ - краткометражни филм

Филм је настао као пројекат удружења грађана Тик-Так “Хероине историје”, који је финансиран у оквиру програма од јавног интереса за град Бор 2024. годину.

Играју: Уна Милошевић, Андрија Вељковић, Дуња Киров, , Ана Јанкуцић, Анастасија Митов,  Емилија Михајловић, Светлана Грујић, Ема Петровић, Дана Траиловић - ученици Медицинске школе. Давид Влајић, Ленка Јовановић, Матеа Коцић - ученици Гимназије.  Текст: Стеван Д. Јовановић; Режија: Стеван Д. Јовановић и Стефан Цокић; Монтажа: Стефан Цокић 

01. децембар 2024.

СВЕТСКИ ДАН БОРБЕ ПРОТИВ СИДЕ

Поводом 1. децембра, Светског дана борбе против сиде под слоганом овогодишње кампањe “Исправним путем” наглашава се позив на акцију да се заштите здравље и права свих особа. Прихватање, поштовање и брига за особе које живе са ХИВ – ом, или су под ризиком је од виталног значаја. У циљу елиминације ХИВ инфекције као јавноздравственог проблема потребно је да у свакој земљи до 2025. године 95% свих особа инфицираних ХИВ – ом буде дијагностиковано, лечено и има немерљиву количину вируса у крви.

Према званично доступним подацима у Србији је крајем 2023. године живело 3427 особа којима је регистрована ХИВ инфекција, док њих око 1200 није знало да је инфицирано ХИВ – ом.

У нашој школи је обележен 1.децембар-Светски дан борбе против сиде. У оквиру активности секције из хигијене са здравственим васпитањем коју води наставник Гордана Јанковић ученици, чланови секције, су у холу школе поставили пано, правили флајере са едукативним порукама у циљу упознавања ученика са начином преношења инфекције, последицама ризичног понашања и начином ефикасне заштите од ове , за сада још увек неизлечиве болести. Ученици су делили флајере које су израдили на часовима секције у току великог одмора.

Циљ ове акције је подизање нивоа свести ученика о значају превенције у настанку инфекције ХИВ вирусом, а самим тим и саме болести-сиде. У акцији су учествовали ученици другог разреда одељења М23, М22, М21 и Ас24. У акцији је учествовала и професор биологије Марија Радосављевић која је са ученицима урадила пано поводом обележавања овог значајног датума.

Наставник хигијене др Гордана Jанковић

СВЕТСКИ ДАН БОРБЕ ПРОТИВ СИДЕ

ХИВ (вирус хумане имунодефицијенције) је вирус из групе ретровируса, познат као изазивач болести зване Сида.

ХИВ је скраћеница од енглеског human immunodeficiency virus, што би окарактерисало овај вирус као узрочника опадања имунoг системa организма. ХИВ за најчешћу мету напада има веома битне делове имунског система – CD4+ Т ћелије. Овај вирус води директно и индиректно до пада у производњи CD4+ T ћелија и до њиховог крајњег уништења. CD4+ T ћелије су главни покретачи одбрамбреног система и када је производња ових ћелија равна нули, имунски систем скоро да и не функционише. ХИВ такође и директно напада органе као што су бубрези, срце и мозак, што доводи до прекида рада бубрега, кардиомиoпатије и енцефалопатије. Многи проблеми са којим се оболели од овог вируса суочавају су обичне опортунистичке болести, типа прехладе, од којих би у нормалним условима имуни систем могао да сe одбрани.

Већина ХИВ(+) особа не зна за свој статус. Стигматизација, дискриминација и социјална маргинализација су свакодневница особа најтеже погођених ХИВ-ом, односно популационих група које су најтеже доступне за интервенцију у многим земљама (особе које живе са ХИВ-ом, особе које се баве продајом сексуалних услуга, инјектирајући и други корисници дрога, мушкарци који имају сексуалне односе са другим мушкарцима, трансродне особе, затвореници, мигранти). 

Светски дан борбе против СИДЕ, ученици наше школе су обележили  под менторством професорке Марије Радосављевић.

Светски дан борбе против сиде_03f3582a-380e-4289-95d5-e486342461c7.pptx

22. новембар

ПОЗОРИШНА ПРЕДСТАВА "НЕПОКОЛЕБЉИВЕ"

Синоћ смо у препуној позоришној сали извели представу "Непоколебљиве". Са нестрпљењем смо је ишчекивали и желели смо да је прикажемо што већем броју људи, што смо и успели. Желели смо да пренесемо емоцију и уђемо у срца гледаоца. Надамо се да смо успели да пробудимо осећај боли коју су осећали наши ликови. Поред бола који су осећале показале су неизмерну снагу и оснажиле много жена у сличним ситуацијама. Волели бисмо да се кроз нашу представу одрази и непоколебљива снага ових заиста изузетних жена.

Текст је написао професор српске књижевности Стеван Јовановић.

Глумили су: Лена Ивановић из ОШ Десанка Максимовић, ученици Медицинске школе: Емилија Михајловић Лт14, Дуња Kиров, Дана Траиловић и Ема Петровић из одељења М21, Анастасија Митов, Андрија Вељковић, Светлана Грујић из одељења М32, Ана Јанкуцић, Уна Милошевић, Тара Савић из одељења Фа35 и ученици гимназије Ленка Јовановић и Давид Влајић. 


Ема Петровић М21

14. новембар

СВЕТСКИ ДАН БОРБЕ ПРОТИВ ДИЈАБЕТЕСА

Светски дан борбе против дијабетеса обележава се 14. новембра, на дан када је рођен Фредерик Бантинг, научник који је са Чарлс Бестом 1922. године открио инсулин. Овај дан представља највећу кампању подизања свести о дијабетесу, када се скреће пажња на питања од највећег значаја за оболеле од дијабетеса и дијабетес држи у жижи јавности. Слоган овогодишње кампање је: „Благостање за бољи живот са дијабетесом”.

Кампања има за циљ да истакне значај физичког и менталног благостања оболелих од дијабетеса у дијабетолошкој здравственој заштити.

Активности:

Ученици одељења Фа35 и М43 израдили су плакат на тему: Благостање за бољи живот са дијабетесом. Ученици одељења М31 и М33 израдили су презентацију за Светски дан борбе против дијабетеса. Кључне поруке Светског дана дијабетеса 2024. године су: 

1. Живот са дијабетесом

 Дијабетес утиче на сваки сегмент живота особе оболеле од дијабетеса и често има негативан утицај на њено благостање. За милионе људи са дијабетесом живот је свакодневна борба. У сваком тренутку  – у кући, на послу, у школи – особе са дијабетесом 

су због своје болести на опрезу, размишљају о ономе шта једу, колико су физички активне, о мерењу гликемије и терапији. Због тога су изложене додатном напору, који их истовремено тера да буду отпорније, организованије и одговорније од других.

2.  Дијабетолошка здравствена заштита

У свету, подршка оболелим од дијабетеса у оквиру дијабетолошке здравствене заштите није довољна. Док живот са дијабетесом утиче и на физичко и на ментално благостање 

оболелих, дијабетолошка здравствена заштита је често ограничена само на контролу нивоашећера у крви. Због тога је велики број особа са дијабетесом превише окупиран својим стањем и пати.

3.  Благостање

 Подршка за добробит особе са дијабетесом треба да буде један од приоритета дијабетолошке здравствене заштите. Светски дан борбе против дијабетеса има за циљ да помогне људима да схвате размере и утицај који дијабетес има на благостање оних који 

живе са овим обољењем широм света.


Ментор радова ученика: мр Радосављевић Марија

Здравствена нега: наставнице Савић Милојковић Селена и Никодијевић Радомирка

СВЕТСКИ ДАН БОРБЕ ПРОТИВ ДИЈАБЕТЕСА

Свака десета особа у свету живи са дијабетесом. Према подацима Института за јавно здравље Србије др Милан Јовановић Батут у нашој земљи има више од 700.000 особа са дијабетесом, од чега чак 240.000 нема ни успостављену дијагнозу. У последњих десет година укупна стопа морталитета од пет најчешћих узрока смрти у Србији је смањена, али нажалост са изузетком дијабетеса, где је стопа смртности увећана за готово 20 одсто. Глобални пораст оболелих од болести која поприма пандемијске размере не заобилази ни нашу земљу, а пројекције упозоравају да ће у наредним годинама бити све више оболелих од шећерне болести, посебно од типа 2 дијабетеса. 

Пано: Мина Богдановић, Миња Јовановић, Тара Савић Фа35

Ментор: професорка Марија Радосављевић

извор: МПНТР

Пословни изазов

🏆На регионалном такмичењу "Пословни изазов" наши ученици су традиционално остварили одличне резултате: ученица Софија Чуперкић М22 3. место и Андреј Петровић М21 1. место. 👏

📌 Обоје имају пласман на Национално финале у Београду. 

Менторство: професорке Данијела Ђорђевић и Ивана Јеремић

ОКТОБАР – МЕЂУНАРОДНИ МЕСЕЦ  БОРБЕ ПРОТИВ РАКА ДОЈКЕ

Према подацима Светске здравствене организације у свету се годишње региструје око 2,3 милиона жена оболелих од карцинома дојке, док њих преко пола милиона изгуби битку са овом болешћу Због тога је важно скренути пажњу на високу распрострањеност болести и подићи свест о значају ране превенције обе болести. Три кључне активности за постизање овог циља су  - рано откривање, правовремена дијагноза и свеобухватан третман карцинома дојке. Уколико се открије на време рак дојке је излечив у 90% случајева. Према последњим подацима Института за јавно здравље Србије ’’ др Милан Јовановић Бату т'', у Републици Србији је регистровано 4447 новооболелих и 1765 умрлих жена од рака дојке.  У нашој школи  Међународни месец  борбе против рака дојке обележен  је   израдом паноа у оквиру активности секције из хигијене са здравственим васпитањем коју води наставник Гордана Јанковић. Учествовали су  ученици другог разреда одељења М23, Ас24, М21 и М22  Пано је изложен  у холу школе у циљу подизања нивоа свести о значају редовних прегледа и раног откривања болести, чиме је и ефикасност лечења далеко већа. 

Ова активност је спроведена у оквиру Актива  уже стручних предмета

др Гордана Јанковић

16. октобар 2024.

Заједно за здравље - шта је теби важно? 

Дана 16.10. у просторијама Црквене општине одржана је акција „Заједно за здравље“ коју су организовали ученици Медицинске школе са својим професоркама, др Мерлином Миљковић  наставницом ужестручних предмета, Невеном Ђорђевић наставницом здравствене неге, Анкицом Голубовић наставницом веронауке.

Акцију је посетио и подржао директор школе др Давор Јанковић.

Активности:

 Учесници акције позване су маме и баке, које су се одазвале у великом броју, показујући својим доласком велику подршку и поверење нашим ученицима.

Ученици су им мерили крвни притисак, гликемију и са пуно пажње причали са њима о здравим стиловима живота, али и другим темама које су им важне како би успешно одржали здраво тело, а и дух.

Суштина ове акције била је да покажемо љубав и бригу једни о другима, свако на свој начин. Баке су показале подршку и поверење, ученици бригу и старање, а сви заједно љубав према ближњима.

Невена Ђорђевић, др Мерлина Миљковић и Анкица Голубовић


ФОТОГРАФИЈЕ

ПОСЕТА ФАБРИКЕ ЗА ПРЕРАДУ ВОДЕ

У оквиру предмета Медицинска географија, одељење М41 је са проф. Иваном Јеремић, обишло постројење за прераду воде" Kраљевића".  Научили смо нешто више о технолошком процесу прераде и добијању здраве пијаће воде. У томе су нам помогли запослени у овој установи, технолози Сашка Бајић и Жељко Истатков.

16. октобар 2024.

Светски дан хране


🔊 16. октобар – Светски дан хране се у  Србији обележава од 2001. године, а овогодишњи слоган Светског дана хране је: „Право на храну, за бољи живот и бољу будућност: да нико не буде гладан”.

🍎 Храна je трeћа наjoснoвниjа људска пoтрeба пoслe ваздуха и вoдe – свакo трeба да има правo на адeкватну храну. 

У свету где многи пате од глади, сваки појединац заслужује приступ нутритивно богатој храни, што је пресудно за дуг и квалитетан живот. 

🍒 Здрава храна је важна јер обезбеђује виталне хранљиве материје које доприносе нашем здрављу, енергији и дуговечности. 

🍓 Наш гост - предавач на часу одељењског старешине одељења Ас24 била је Катарина Опришановић, иначе бивши ученик наше школе, а сада нутрициониста-дијететичар. 

🥦 Савет за правилну исхрану који су ученици чули би подразумевао следеће: редовни оброци, правилан избор врсте намирница и начин њихове припреме. 🌾 Уместо белог хлеба и пецива, предност треба дати хлебу од интегралног зрна житарица. Препорука је и да се користи сезонско воће и поврће, што разноврсније то боље. Када су у питању месо, риба и производи, треба избегавати изнутрице и сухомеснате производе, а предност дати риби, као и белом пилећем или ћурећем месу. Довољан унос течности је такође важан, пре свега воде и биљних чајева. Начин исхране зависи од узраста, пола, здравственог стања, врсте посла којим се особа бави, физичке активности у току дана, те се и ови општи принципи прилагођавају индивидуалним потребама.

🍊 Ученици одељења М42 (Нађа Костић, Страхиња Кривокапић, Филип Милкић, Софија Милошевић, Невена Младеновић, Александра Николић, Маша Николић и Кристина Оралић) израдили су плакат и поруке усмерене ка здравој исхрани. 

🥝 Поруке су поделили са својим вршњацима и наставницима за време великог одмора. Плакат је постављен у холу школе. 

🫛Циљ свих ових активности  је био  скретање пажње на чињеницу да правилна и здрава исхрана представља један од најзначајнијих ресурса за очување и унапређење здравља. 

🥑 Само поштујући основне принципе правилне исхране који подразумевају разноврсност, равномерност и умереност можемо обезбедити телу потребну количину енергије и хранљивих материја за несметано функционисање.


ФОТОГРАФИЈЕ  

Наставници здравствене неге: 

Радомирка Никодијевић

Светлана Станојевић

Татјана Живковић

Национална конференција наставника

На Националној конференцији наставника,  одржаној од 13. до 15. октобра у Врњачкој Бањи, Медицинску школу из Зајечара су представљале наставнице Данијела Ђорђевић и Ивана Јеремић. Том приликом су стекле нова знања и вештине из области предузетништва и оствариле бројне контакте. Сва стечена знања ће бити пренета у раду са ученицима. 

Ивана Јеремиќ, наставница географије

СВЕТСКИ ДАН МЕНТАЛНОГ ЗДРАВЉА

Поводом обележевања Светског дана менталног здравља, 10.10.2024. наши вредни ученици одељења М32 заједно са професорком здравствене неге Селеном Савић, дали су свој допринос очувању менталног здравља на радном месту тиме што су, у холу школе, истакли изазове са којима се  свакодневно сусрећемо у нашем радном окружењу, али и могуће начине њиховог превазилажења. Хвала им на томе!


Јелена Јовановић, психолог школе

АКТИВНОСТИ У ОКВИРУ ДЕЧЈЕ НЕДЕЉЕ

🌸 Ученици одељења М33 и Мсв44 су заједно са корисницима Установе за дневни боравак деце и омладине ометене у развоју "Облутак" обележили дечју недељу кроз реализацију квиза под називом толеранција је хармонија у  различитости.

Квиз се састојао из следећих игрица: склопи ме,залепи ме,човече не љути се, пут толеранције и коцка осећања.


🖋️ Наставнице: Селена Савић Милојковић и Ана Марковић

Литерарни конкурс 

Наша ученица, одељења М22, Kристина Ристић је освојила прву награду  на литерарном конкурсу "Мој храм-мој град"! 

Честитамо

УПОЗНАЈТЕ ПСИХОЛОГА

У среду, 2.10.2024. са почетком у 17.00 часова, стручни сарадник-психолог одржао је радионицу под називом "Са психологом на Ти". На радионици је активно учествовало двадесетак ученика наше школе, који су имали прилике да најпре упознају новог психолога школе, а затим и чују нешто више о томе када се треба обратити психологу, психијатру или психотерапеуту за помоћ. Организацију саме радионице помогли су представници Ученичког парламента, који су, осим учешћа на самој радионици и на овај начин дали свој допринос, али и препознали значај ове теме за популацију младих. У плану је да овакав начин окупљања ученика постане део редовних активности у којима би ученици могли да узму учешће, али и осмисле теме о којима желе да чују нешто више и на тај начин унапреде своје ментално здравље. 

ДЕЧЈА НЕДЕЉА

🔊 Ове године се дечја недеља обележава  под слоганом:  ЈА САМ ДЕТЕ ИМАМ ПЛАН: ТОЛЕРАНЦИЈА И ЉУБАВ ЗА СВАКИ ДАН!                                                                                 🌸 Ученици одељења М33 су израдили плакат на тему: толерантно понашање  са циљем да се и остале ученике подсете на толерацију и толерантно понашање. 

У току недеље су ученици одељења МСВ44 наставили са обележавањем дечје недеље у Предшколској установи Ђулићи објекат “Ђурђевак” где су са децом из јаслених група израдили пут толеранције који се састојао од стопала. Задатак деце је био да из једне чиније са пластичним кашичицама пренесу лоптице у другу чинију. При том ученици одељења Мсв44 су поштовали личност детета, похваљивали децу и помагали деци у реализацији задатка.

🖋️ Наставници: Селена Савић Милојковић и Ана Марковић

ЕВРОПСКИ ШКОЛСКИ СПОРТСКИ ДАН

Дана 27.. септембра 2024.  реализована је активност „Обележавање Европског школског спортског дана, чији је главни циљ промоција физичке активности на међународном нивоу и укључивање што већег броја деце и младих у процес физичког вежбања. Тог дана настава физичког васпитања је реализована у природи. Два наставника: Јелена Милосављевић и Петар Зарков су у послеподневној настави, на неколико различитих полигона (кошарка, одбојка, фудбал, бадминтон, бацање вортекса и кугле, прескакање вијаче и обруча), укључили 198 ученика Медицинске школе у активности и на тај начин обележили овај дан.

Јелена Милосављевић и Петар Зарков, професори физичког васпитања

ФЕСТИВАЛ ХРИШЋАНСКЕ КУЛТУРЕ

У склопу IX Фестивала хришћанске културе, који је реализован у периоду од 12. до 21. септембра 2024. године, ученици веронауке су као и претходних година узели активно учешће. Ово је пета година за редом како ученици веронауке Медицинске школе волонтирали на ФХК. Као и претходне године, придружили су им се ученици кои посећују наставу Православног катихизиса из Гимназије, те су тако удружени дали велики допринос фестивалу кроз разна и многобројна ангажовања. Ове године учествовао је 21 волонтер из различитих одељења, који су кроз различите активности на ФХК обогатили своја искуства и стекли нова знања из различитих области културе и духовности.  Ученици Православног катихизиса, који нису волонтирали, узели су учешће у бројним предавањима, изложбама, концертима као и пројекцијама духовно-документарних филмова.


Вероучитељ

Анкица Голубовић

Светски дан  срца  29. септембар

Светски дан  срца  29. септембар обележен је у понедељак  30.09.2024. године. Ове године Светски  дан  срца обележава се под слоганом: „Активан приступ може да спаси животе!”. Зато реци „ДА”.  Покреће га Светска федерација за срце, са циљем информисања људи широм света о кардиоваскуларним болестима (КВБ), путем глобалне кампање, кроз коју ова федерација уједињује људе у борби против оптерећења КВБ, инспирише и  покреће међународне акције за подстицање здравијег живота за здравље срца.

Активности:

1. Израда презентације на тему  Светски  дан срца
2. Израда паноа у холу школе

У обележавању Светског дана срца учествовали су ученици одељења М32: Теодора Васиљевић, Невена Здравковић, Ана Мистриџеловић, Нина Симоновски и Исидора Петровић

 Наставнице  Здравствене неге:
Никодијевић  Радомирка,
Живановић  Дајана,
Николић  Силвија

ЕВРОПСКИ ДАН ЈЕЗИКА

Под слоганом „Славимо вишејезичност“ одржан је угледни час у организацији наставнице латинског језика Ленче Радосављевић, библиотекарке Мирјане Куновчић и наставнице анатомије др Јелене Допуђе. Час је у потпуности испунио своје циљеве. Присутни су чули причу о Вавилонској кули, анализирали су латинизме у српском језику, сазнали су како мозак најлакше “слаже податке” везане за учење језика тако што су упознали термине “енграм”, “синапса”, “семантичко памћење”. Проговорили су немачки, енглески, македонски и влашки језик. Видели су како се каже “здраво” на знаковном језику. Подељени у 4 групе, свака група је вежбала рецитовање стихова:

 “Зурли штом диво ќе писнат, штом тапан ќе грмне со подземен екот…“

„All that is gold does not glitter, not all those who wander are lost…”

„Alles was Gold ist, scheint nicht, Nicht alle, die wandern, sind verloren…” 

„Tot še je zlat nu lušašće, nus perdue toc kare imbl…”

Ученици одељења ЛТ14 са својом разредном направили су пано и поставили у холу школе.

Ленче Радосављевић, наставница латинског језика

 26. септембар - СВЕТСКИ ДАН КОНТРАЦЕПЦИЈА

🔊 Светски дан контрацепције се обележава сваке године 26. септембра. Kампања је покренута 2007. године на глобалном нивоу, са циљем да се истакне важност употребе различитих метода контрацепције и одговорног сексуалног понашања тако да се омогући свим сексуално активним особама, посебно младима да буду информисани о  сексуалном и репродуктивном здрављу.

Тим поводом ученици одељења М41 одржали су предавање: Матеја Алексић, Милица Грујичић, Мија Јовић, Урош Савић, Милош Тасић и Невена Стешић ученицима одељења М21 Медицинске школе. Ученици М31: Даница Димитријевић Миња Спасић и Вељко Тошић израдили су плакат, а презентацију која се приказује у холу школе израдили су Неда Драгићевић, Јована Станковић, Ема Стојановић, Лана Јовановић, Лука Вујић и Борис Георгиев. Све ове активности реализоване су у сарадњи и уз подршку  наставника здравствене неге Весне Симић, Марине Јовановић, Сашке Милoјевић и Татјане Живковић.

Циљ ових активности је био да ученике  упознамо са  различитим методама контрацепције. 


🖋️ Татјана Живковић, наставник здравствене неге

25. септембар - Светски дан фармацеута 🧑‍🔬


Стручно веће наставника уже стручних предмета је обележило овај дан. На предлог наставнице магистра фармације Божиновић Сандре ученице одељења Фа45 Лена Динић и Лара Радић израдиле су пано на тему “Историјски развој фармације у Зајечару”. Ученици и наставници Медицинске школе имају прилику да се упознају са развојем фармације у нашем крају.


🖋️ Наставник Божиновић Сандра, магистар фармације

СВЕТСКИ ДАН ПРВЕ ПОМОЋИ

Друга субота у септембру је сваке године посвећена обележавању Светског дана прве помоћи у циљу повећања свести о важности познавања вештина које у хитној ситуацији могу спасити некоме живот. Овај дан су пре 24 године установили Међународни Црвени крст и Међународни Полумесец.

У оквиру секција Прва помоћ и Реалистички приказ повреда, обољења и стања у Медицинској школи у Зајечару се обележава овај битан датум. Ученици одељења М42 (Маша Николић, Наташа Траиловић), М33 (Тина Милетић), Фа45 (Јована Спасић) и М11 (Анђелина Марковић, Драгана Јовановић, Предраг Матић, Марија Петковић, Лена Митић, Адалета Мусић, Богдан Мутовић, Ана Николов, Миња Николић, Павле Савић) су у сарадњи са наставницама Прве помоћи  Мерлином Миљковић и Невеном Ђорђевић као и наставницима Реалистичког приказа повреда, обољења и стања Татјаном Живковић и Иреном Живановић одрадили плакате  у знак обележавања овог дана. У холу школе се такође приказује презентација коју су израдили чланови секције Реалистички приказ повреда, обољења и стања.

Знање прве помоћи може да оснажи свакога од нас и да нас учини способним да некоме спасимо живот. Обележавање светског дана прве помоћи има за циљ скретање пажње на то да прва помоћ треба да буде доступна свима, без обзира на расу, пол и узраст. Често је пружање прве помоћи кључно за спасавање живота.

Овогодишњи слоган обележавња Светског дана прве помоћи је ,,Прва помоћ и спорт“ и носи поруку да сви који се баве спортом професионално или рекреативно треба да знају основе прве помоћи, како брзо и  исправно реаговати у ситуацијама повреда које су честе приликом спортских  активности.

Важно је  имати на уму да што већи број  људи овлада знањем и вештинама прве помоћи, то је заједница безбеднија и снажнија.

Татјана Живковић, наставница здравствене неге